آموزش فارکس

تفاوت بروکر و صرافی ارز دیجیتال چیست؟

0
Please log in or register to do it.

بروکر و صرافی ارز دیجیتال هر دو پلتفرم‌هایی هستند که امکان دادوستد ارزها را به افراد می‌دهند. با وجود این شباهت، تفاوت‌های اساسی بین این دو نوع پلتفرم وجود دارد که درک آن‌ها برای انتخاب پلتفرم مناسب معامله‌گران ضروری است.

تمرکز اصلی بروکرهای فارکس بر بازار ارز خارجی یا همان فارکس (Forex) است. در این بازار، معامله‌گران می‌توانند جفت ارزهای مختلف، مانند EUR/USD یا GBP/JPY را خرید و فروش کنند.

در بروکرهای فارکس، معامله‌گران به طور مستقیم با بروکر معامله می‌کنند. به عبارت دیگر، بروکر به عنوان طرف مقابل معامله عمل می‌کند.

تمرکز اصلی صرافی‌های ارز دیجیتال بر خرید و فروش آسان ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین، اتریوم و سایر رمزارز ها می باشد. در صرافی‌های ارز دیجیتال، معامله‌گران به طور مستقیم با یکدیگر معامله می‌کنند. صرافی به عنوان واسطه عمل می‌کند و پلتفرمی را برای معامله‌گران فراهم می‌کند تا سفارشات خرید و فروش خود را ثبت کنند.

تفاوت شرایط ثبت‌نام در بروکر و صرافی

شرایط ثبت‌نام در بروکر فارکس و صرافی ارز دیجیتال می‌تواند بر اساس عوامل مختلفی از جمله نوع پلتفرم، قوانین و مقررات کشور محل سکونت و سیاست‌های داخلی هر بروکر و صرافی متفاوت باشد.

با وجود تفاوت‌های موجود، مراحل کلی ثبت‌نام در بروکر فارکس و صرافی ارز دیجیتال تا حدودی مشابه است. این مراحل به طور کلی شامل :

در حالی که برخی بروکرهای فارکس و صرافی‌های ارز دیجیتال تنها به یک آدرس ایمیل معتبر برای ثبت‌نام نیاز دارند، در پلتفرم‌های دیگر، به‌ویژه آن‌هایی که با ارز فیات سروکار دارند، مانند ای پلنت بروکرز، فرآیند کامل احراز هویت (Verification) به منظور تأیید صحت اطلاعات و جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی، الزامی است.

 

تفاوت شرایط ثبت‌نام در بروکر و صرافی |بروکر و صرافی

 

بروکرهای فارکس به دلیل ماهیت فعالیت خود و به منظور جلوگیری از پولشویی و سایر جرایم مالی، ملزم به رعایت قوانین و مقررات سختگیرانه‌ای هستند که توسط مقامات مالی در هر کشور وضع می‌شود. این قوانین به طور کلی شامل احراز هویت کامل مشتریان (KYC) می‌شود.

در مقایسه با بروکرهای فارکس که به دلیل فعالیت با ارز فیات، ملزم به رعایت قوانین و مقررات سختگیرانه‌تر هستند، فرآیند ثبت‌نام در صرافی‌های ارز دیجیتال به طور کلی ساده‌تر و سریع‌تر است.

مقایسه فرآیند کاری بروکر فارکس و صرافی ارز دیجیتال

بروکر و صرافی ارز دیجیتال، هر دو پلتفرم‌هایی برای دادوستد ارزها هستند. با وجود این شباهت، فرآیندهای کاری آنها تفاوت‌های زیادی دارد.

افتتاح حساب

برای استفاده از خدمات بروکرها، افتتاح حساب ضروری است. این فرآیند شامل تکمیل درخواست، ارائه مدارک شناسایی و تأیید قوانین و مقررات کارگزار می‌شود.

در صرافی‌های ارز دیجیتال، ثبت نام و طی کردن مراحل تأیید برای ایجاد حساب کاربری الزامی است. این فرآیند شامل ارائه مدارک شناسایی و گاه تأیید سلفی یا تماس‌های ویدیویی برای احراز هویت مطابق با KYC است.

انتخاب بستر معاملاتی

بروکرها پلتفرم‌های معاملاتی متنوعی ارائه می‌دهند تا کاربران متناسب با نیازهای خود بر بستر وب، نرم‌افزار و سیستم های مختلف یکی را انتخاب کنند..

در صرافی‌ها، معامله‌گران می‌توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال یا فیات، به حساب‌های خود واریز و در صورت نیاز، برداشت کنند.

بروکرها پلتفرم‌های معاملاتی مختلفی را ارائه می‌دهند که کاربران می‌توانند از بین آن‌ها انتخاب کنند. معامله‌گران باید پلتفرمی را انتخاب کنند که با نیازهای معاملاتی آن‌ها مطابقت داشته باشد، خواه یک پلتفرم مبتنی بر وب، یک نرم‌افزار قابل دانلود یا یک برنامه تلفن همراه باشد.

در صرافی‌ها، معامله‌گران می‌توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال یا پول نقد، به حساب‌ خود پول یا ارز واریز و در صورت نیاز، برداشت کنند.

تجزیه و تحلیل بازار

بروکر فارکس به معامله‌گران امکان دسترسی به داده‌های بازار و ابزارهای تحلیل را می‌دهند. معامله‌گران می‌توانند با بررسی نمودارها، شاخص‌ها و اخبار اقتصادی، تصمیمات معاملاتی دقیقتری بگیرند. اما صرافی‌ها به‌طور معمول خدمات مشاوره و تحلیل ارائه نمی‌کنند.

ثبت سفارش

معامله‌گران می‌توانند سفارش‌های خرید یا فروش خود را در پلتفرم معاملاتی بروکر فارکس ثبت کنند. آنها می‌توانند بر اساس استراتژی معاملاتی خود نوع سفارش مدنظرشان را وارد کنند. در صرافی‌های ارز دیجیتال نیز معامله‌گران می‌توانند انواع مختلفی از سفارش‌ها را برای خرید یا فروش ارزهای دیجیتال ارسال کنند.

مقایسه فرآیند کاری بروکر فارکس و صرافی ارز دیجیتال | بروکر و صرافی

اجرا

هنگامی که یک معامله‌گر سفارشی را برای خرید یا فروش یک دارایی (مانند سهام، ارز دیجیتال یا کالا) ارسال می‌کند، سیستم بروکر دستور آن سفارش را پردازش می‌کند. حال بروکر یا میتواند معامله را به‌طور مستقیم از طریق ارائه‌دهندگان نقدینگی خود انجام دهد، یا میتواند سفارش را به بازار بین بانکی هدایت کند.

بهتر است که معامله معامله را به بازار بین‌بانکی هدایت کند. در این روش، کارگزار سفارش را به بازار بزرگتری که شامل سایر کارگزاران و موسسات مالی می‌شود، ارسال می‌کند. در این بازار، معامله با بهترین قیمت موجود انجام می‌شود.

معاملات بر اساس الگوریتم مطابقت صرافی و با توجه به نقدینگی موجود انجام می‌شود. هنگامی که معامله انجام می‌شود، ارز دیجیتال از حساب معامله‌گر کسر یا به آن واریز می‌شود.

مدیریت ریسک

کارگزاران در جهت کمک به معامله‌گران برای مدیریت ریسک، ابزارهایی مانند حدضرر یا استاپ لاس و حد سود یا تیک پرافیت را ارائه می‌کنند. این ابزارها به معامله‌گران کمک می‌کنند تا ضررهای احتمالی خود را محدود کرده و سود خود را تضمین کنند.

با استفاده از استاپ لاس معامله‌گران می‌توانند تعیین کنند که در صورت رسیدن قیمت به یک سطح مشخص، موقعیت آنها به‌طور خودکار بسته شود. این کار از ضرر بیشتر جلوگیری می‌کند.

با کمک دستور تیک پرافیت یا حد سود معامله‌گران می‌توانند این دستور را طوری تنظیم کنند که در صورت رسیدن قیمت به یک سطح مشخص، سود آنها به‌طور خودکار برداشت شود. این کار از دست رفتن سود احتمالی جلوگیری می‌کند.

همچنین مواردی مانند استاپ تریلینگ که توسط برخی از بروکرها با کمک پلتفرم های معاملاتی ارائه می شود، به کاربران کمک می کند تا با تغییرات قیمت استاپ لاس یا حد ضرر خود را تغییر دهند.

مدیریت حساب

معامله‌گران می‌توانند از طریق پلتفرم کارگزاری خود، موقعیت‌های باز، مانده حساب‌ها و تاریخچه معاملات خود را رصد کنند. همچنین، ممکن است به امکاناتی برای مدیریت حساب خود مانند واریز و برداشت وجوه، مدیریت اهرم و تنظیمات حساب دسترسی داشته باشند.

اما صرافی های ارزدیجیتال، اغلب کیف پول‌های دیجیتال را برای ذخیره ارزهای دیجیتال در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

معامله‌گران می‌توانند کیف پول خود را مدیریت کنند، تاریخچه تراکنش‌ها را مشاهده کنند یا به کیف پول شخصی دیگری ارزدیجیتال انتقال دهند.

نکته پرانتزی: فرآیندهای کاری ذکر شده در متن، کلی هستند و ممکن است در هر کارگزاری یا صرافی ارز دیجیتال متفاوت باشند. معامله‌گران باید قبل از استفاده از هر پلتفرمی، با شرایط و ویژگی های خاص آن آشنا باشند. هر کارگزاری یا صرافی، قوانین و مقررات خاص خود را دارد.

آیا می‌توان در بروکر ارز دیجیتال خریدوفروش کرد؟

بله، خرید و فروش ارز دیجیتال در بسیاری از بروکرها امکان‌پذیر است. در واقع، بسیاری از بروکرهای بزرگ مانند ای پلنت بروکرز در حال حاضر خدمات معاملات ارز دیجیتال را در کنار نمادهای معاماتی دیگر مانند جفت ارزها و شاخص ها ارائه می‌کنند.

معمولاً، بروکرها از طریق نماده مشتقه یا قراردادهای متفاوت (CFD) به معاملات ارز دیجیتال دسترسی پیدا می‌کنند.

اگر ارزهای دیجیتال را از بروکر خریداری کنید، شما مالکیت ارزهای دیجیتال را خواهید داشت. اما معامله ارزدیجیتال در بروکر فارکس به این صورت نیست. در این روش، شما مستقیماً ارز دیجیتال را خریداری نمی‌کنید.

با خرید کریپتوکارنسی از بروکر ارزدیجیتال، شما قراردادی با بروکر منعقد می‌کنید که بر اساس حرکت قیمت یک ارز دیجیتال خاص، سود یا ضرر می‌کنید. مزیت این روش این است که می‌توانید با سرمایه کمتر، معاملات بزرگتری انجام دهید.

آیا می‌توان در بروکر ارز دیجیتال خریدوفروش کرد؟ | بروکر و صرافی

 

در حالی که ترید ارز دیجیتال از طریق بروکر ارزدیجیتال مزایای متعددی دارد، اما توجه به برخی از موارد هم  خالی ار لطف نیست.

بروکر ارزدیجیتال ممکن است برای ترید  ارز دیجیتال کارمزد دریافت کنند. این کارمزدها می‌توانند بر سودآوری معاملات شما تأثیر بگذارند. مقایسه کارمزد بروکرهای مختلف قبل از انتخاب بروکر ارزدیجیتال، بسیار مهم است.

مورد بعدی که باید به آن دقت کنید، اسپرد است. اسپرد به تفاوت بین قیمت خرید و فروش یک ارز دیجیتال اشاره دارد. اسپرد می‌تواند بر سودآوری معاملات شما تأثیر بگذارد. انتخاب کارگزاری با اسپرد کم، به نفع شما خواهد بود. برخی از بروکرها مانند ای پلنت بروکرز اسپردهای رقابتی ارائه می دهند چرا که در مثال بالا این بروکرها شما را مستقیما به فروشنده وصل می کنند.

نحوه واریز وجه و برداشت وجه بین بروکر و صرافی

در مورد بروکر و صرافی ارز دیجیتال، تفاوت‌های مهمی بین فرآیندهای سپرده و برداشت وجود دارد. در ادامه به مقایسه‌ای از این فرآیندها پرداخته‌ایم:

فرآیند سپرده‌گذاری

  1. گزینه های تأمین مالی: بروکرها معمولاً گزینه های مختلف تأمین مالی را برای واریز وجوه به‌حساب معاملاتی ارائه می‌دهند، ازجمله نقل و انتقالات بانکی، کارت مای اعتباری/دبیت، کیف پول های الکترونیکی و گاهی اوقات ارزهای دیجیتال. در صرافی‌های ارز دیجیتال، سپرده‌گذاری معمولاً با ارسال مستقیم ارز رمزنگاری شده به آدرس کیف پول صرافی ارائه شده توسط پلتفرم انجام می‌شود.
  2. تخصیص حساب: هنگام واریز وجوه، معامله‌گران باید مشخص کنند که در صورت داشتن چندین حساب (مثلاً ارزهای مختلف یا استراتژی های معاملاتی) وجوه به کدام حساب تجاری تخصیص داده شود.
  3. زمان پردازش: سپرده‌ها نزد کارگزاران معمولاً زمان نسبتاً کوتاهی برای پردازش نیاز دارند و وجوه اغلب به‌سرعت به‌حساب معاملاتی واریز می‌شوند و به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا بدون تأخیر تجارت را شروع کنند. در صرافی‌ها بسته به ارز دیجیتالی که واریز می‌شود، ممکن است قبل از واریز وجه به‌حساب صرافی کاربر، تعداد مشخصی تأیید شبکه مورد نیاز باشد. این فرآیند معمولاً مدتی طول می‌کشد و بسته به‌سرعت تأیید شبکه بلاک چین مربوطه متفاوت است. سپرده‌های ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها می‌توانند زمان‌های پردازش متفاوتی داشته باشند، بسته به ازدحام شبکه و ارز دیجیتالی که سپرده‌گذاری می‌شود. در حالی که این فرآیند معمولاً نسبتاً سریع است، ممکن است در طول دوره‌های فعالیت بالای شبکه بیشتر طول بکشد.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در مدیریت حساب در فارکس

فرآیند برداشت

  1. درخواست برداشت: معامله‌گران معمولاً می‌توانند برداشت از حساب مای تجاری خود را آغاز کنند و مبلغ برداشت مورد نظر و روش برداشت ترجیحی را مشخص کنند. در صرافی‌ها، معامله‌گران معمولاً درخواست برداشت را آغاز می‌کنند و مقدار ارز دیجیتال یا ارز فیات را که می‌خواهند برداشت کنند و آدرس برداشت یا اطلاعات حساب بانکی مورد نیاز را ارائه می‌کنند.
  2. تأیید: برخی از کارگزاران ممکن است برای اطمینان از امنیت فرآیند برداشت، به مراحل تأیید اضافی، مانند تأیید درخواست برداشت از طریق ایمیل یا تأیید هویت دو مرحله‌ای نیاز داشته باشند. صرافی‌ها نیز ممکن است اقدامات امنیتی بیشتری را برای برداشت‌ها،احراز هویت دو مرحله‌ای، یا محدودیت‌های برداشت، برای محافظت از وجوه کاربر اجرا کنند.
  3. زمان پردازش: کارگزاران معمولاً درخواست های برداشت را در یک بازه زمانی مشخص پردازش می‌کنند که بسته به کارگزار و روش برداشت انتخابی می‌تواند متفاوت باشد. برداشت از حساب های بانکی یا کارت های اعتباری/دبیت معمولاً بیشتر از برداشت به کیف پول مای الکترونیکی یا ارزهای دیجیتال طول می‌کشد. زمان پردازش برای برداشت در صرافی‌ها می‌تواند بسته به عوامل مختلفی ازجمله بررسی مای امنیتی، تراکم شبکه و ارز دیجیتال یا ارز فیات خاص که برداشت می‌شود متفاوت باشد.

فرآیندهای واریز و برداشت می‌تواند در میان کارگزاران و صرافی‌ها متفاوت باشد. لطفاً توجه داشته باشید که این اطلاعات مبتنی بر رویه عمومی صنعت است و همیشه توصیه می‌شود برای دقیق‌ترین و به‌روزترین اطلاعات به اسناد دلال یا صرافی خاص مراجعه کنید.

مقایسه ویژگی‌های بروکر فارکس و صرافی ارز دیجیتال

بین بروکر و صرافی، تفاوت‌های مهمی در واریز  و برداشت وجود دارد. در ادامه به مقایسه‌ای از این موارد می‌پردازیم.

فرآیند سپرده‌گذاری

بروکرها معمولاً گزینه‌های مختلفی برای واریز وجه به حساب معاملاتی ارائه می‌دهند. این تنوع روش های واریز به راحتی بیشتر کاربران کمک می کند.

این روش‌ها شامل کارت به کارت، پرداخت مستقیم با کارت بانکی و واریز ارزدیجیتال می باشد.

صرافی های ارزدیجیتال هم از این روش ها پشتیبانی می کنند. برخی از صرافی ها غیرمتمرکز هستند و امکان خرید با کارت بانکی در آنها وجود ندارد. برای معامله در این صرافی ها حتما باید یک ارزدیجیتال خاص مانند تتر، اتریوم یا بایننس کوین را واریز کنید.

انتخاب حساب معاملاتی

معامله‌گران در صورت داشتن چندین حساب (مانند حساب‌های مربوط به ارزهای مختلف یا استراتژی‌های معاملاتی متفاوت)، باید هنگام واریز وجه، حساب مقصد را مشخص کنند.

البته این مورد چندان هم مهم نیست. چرا که بعدا میتوان این پول را جا به جا کرد. اما زمانی این مورد اهمیت پیدا می کند که یکی از حساب های شما نزدیک به لیکوئید شدن باشد.

زمان پردازش

واریز و برداشت در بروکرهای معتبر و امن برای ایرانیان معمولا در زمان کمتری اتفاق می افتد.

برای مثال در بروکرهایی مانند ای پلنت بروکرز شما در کمتر از 1 ساعت می توانید پول را از حساب بروکر به حساب بانکی خود منتقل کنید. یا حتی در کمتر از 1 دقیقه با کارت بانکی به صورت مستقیم پول را از حساب بانکی خود به حساب معاملاتی در بروکر انتقال دهید.

فرآیند برداشت

برای برداشت از حساب معاملاتی خود در قسمت کیف پول یا پروفایل باید درخواست برداشت را ثبت کنید. شما مبلغ مورد نظر برای برداشت را مشخص می‌کنید. روش برداشت مورد نظر خود را (مانند کارت بانکی، حواله بانکی) انتخاب می‌کنید. در صرافی‌ها، آدرس کیف پول یا اطلاعات حساب بانکی خود را برای واریز وجه ارائه می‌کنید.

برخی بروکرها برای امنیت بیشتر، یک کد تایید روی ایمیل یا خط تلفن شما ارسال می کنند. درصورتی که کد تایید را به درستی انتخاب کنید، برداشت وجه شما با موفقیت در سیستم صرافی یا کارگزار ثبت می شود.

فرآیندهای واریز و برداشت می‌تواند در میان کارگزاران و صرافی‌ها متفاوت باشد. لطفاً توجه داشته باشید که این اطلاعات براساس عملکرد بیش از 80درصد از صرافی ها و بروکرها است.

مقایسه ویژگی‌های بروکر فارکس و صرافی ارز دیجیتال

رگوله و مجوزها

بروکر فارکس برای فعالیت قانونی باید یک رگوله از یک سازمان نظارتی دریافت کند.

این مجوز و رگوله پس از ارزیابی کامل از پشتوانه مالی و مکان ثابت بروکر و رد شدن از استانداردهای سختگیرانه سازمان های نظارتی، صادر می شود.

بروکر فارکسی که رگوله سطح 1 دارد، تحت نظارت شدید و دوره ای مقامات نظارتی است.

اجباری بودن دریافت مجوز برای صرافی‌های ارز دیجیتال به قوانین و مقررات هر کشور بستگی دارد.

در کشور ایران صرافی ها باید زیرنظر پلیس فتا و بانک مرکزی فعالیت کنند. در برخی کشورها فعالیت این صرافی ها آزاد است و نیاز به مجوز ندارد.

کشور ایران نه تنها صرافی را زیر ذره بین میبرد بلکه احراز هویت با کارت ملی را برای افراد اجباری کرده است.

نمادهای معاملاتی

بروکر  فارکس طیف گسترده ای از جفت ارزها را برای ترید ارائه می‌دهند که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا در ترید کردن هیچ فرصتی را از دست ندهند. این جفت ارزها معمولاً از ارزهای اصلی مانند USD، EUR، GBP و غیره تشکیل می‌شوند.

از سوی دیگر، صرافی‌های ارز دیجیتال عمدتاً معاملات ارزهای دیجیتال را ارائه می‌کنند. آن‌ها بستری را برای کاربران فراهم می‌کنند تا بتوانند ارزهای دیجیتال مختلف را در مقابل یکدیگر یا در برابر ارزهای فیات خریداری کنند، بفروشند و معامله کنند.

برخی از بروکرهای فارکس امکان معامله ارزهای دیجیتال را به کاربران می دهند.

ساعات معاملاتی

بازار فارکس 24 ساعت شبانه‌روز و پنج روز در هفته فعال است. چرا که فارکس یک بازار جهانی است که مناطق زمانی مختلفی را در بر می‌گیرد.

اما صرافی های ارزدیجیتال باید به صورت 24 ساعته در 365 روز سال فعال باشند و دسترسی مداوم به فرصت‌های معاملاتی در بازار ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کنند.

تفاوت صرافی ارزدیجیتال و بروکر فارکس از نظر امنیت

در صرافی‌ها، شما به صورت مستقیم با افراد دیگر معامله می‌کنید. این یعنی خودتان مسئول امنیت دارایی‌ هایتان هستید. متأسفانه، صرافی‌ ها گاهی هدف هکرها قرار می‌گیرند و دارایی‌ های کاربران در معرض سرقت قرار میگیرد. حتی صرافی‌های بزرگ هم از این خطر در امان نیستند و اگر در تاریخ جستجو کنیم، خبرهایی مبنی بر هک شدن صرافی های بزرگ ارزدیجیتال را پیدا می کنیم.

اما بروکرها واسطه بین شما و بازار هستند. بروکرهای فارکس معمولاً توسط نهادهای نظارتی کنترل می‌شوند و مجبور به رعایت قوانین سختگیرانه‌ تری هستند. به همین دلیل، امنیت بروکرهای فارکس معمولا بیشتر از صرافی های ارزدیجیتال است.

یکی دیگر از مزایای مهم بروکرها این است که پول مشتریان را در حساب‌های بانکی جداگانه نگهداری می‌کنند. این کار باعث می‌شود که اگر اتفاقی برای بروکر بیفتد، پول شما در امان باشد.

 

سخن پایانی

انتخاب بین بروکر و صرافی به نیازها و اهداف معاملاتی شما بستگی دارد.

بروکر فارکس برای معامله‌گران فارکس که به دنبال تنوع جفت ارزها و نقدینگی بالا هستند، مناسب است. از طرف دیگر صرافی ارزدیجیتال برای معامله‌گران ارز دیجیتال که به دنبال معاملات آسان و سریع هستند، مناسب می باشد.

تنوع جفت ارزها، نقدینگی، اهرم معاملاتی، ابزارهای تحلیل و آموزش در بروکر فارکس بیشتر است.

نکته پرانتزی: اگر در صرافی ارزدیجیتال بیتکوین را خرید یا فروش می کنید، درصد سود و زیان شما براساس درصد تغییرات قیمت مشخص می شود.

اما اگر در بروکر فارکس بیتکوین را معامله می کنید، مقدار سود و زیان شما براساس پیپ و پوینت محاسبه می شود.

در کل اگر یک بروکر امن برای ایرانیان باشد، هم برای معامله جفت ارز و هم برای معامله ارزدیجیتال انتخاب بهتری است.

استراتژی فارکس چیست؟ معرفی بهترین استراتژی های فارکس
متاورس، دریچه ای به دنیای جدید

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *