آموزش فارکس برای مبتدیان

اسپرد (spread) در فارکس چیست؟ چرا باید اسپرد را در انتخاب بروکر در نظر بگیریم؟

0
Please log in or register to do it.

سرمایه گذاری در بازارهای مالی مانند فارکس شامل معامله یک ارز در مقابل ارز دیگری با نرخ ارز از پیش معلوم شده است. مثل قرار گیری دلار در برابر یورو(ERU/USD) بنابراین، ارزها بر حسب قیمتشان به ارز دیگری نقل‌ قول می‌شوند.

اسپرد (spread) فارکس تفاوت بین نرخ مبادله ای است که بروکر فارکس یک ارز را می فروشد و نرخی که کارگزار ارز را با آن می خرد و به صورت پیپ نشان داده می شود.

بازار ارز با حجم مبادلات روزانه بیش از 5 تریلیون دلار، شرکت کنندگان زیادی از جمله کارگزاران فارکس، سرمایه گذاران خرد، صندوق های تامینی، بانک های مرکزی و دولت ها دارد. تمام این فعالیت های تجاری بر تقاضای ارزها، نرخ مبادله آنها و اسپرد فارکس تأثیر می گذارد.

spread در فارکس هزینه کوچکی است که در قیمت خرید (پیشنهاد) و فروش هر معامله جفت ارز تعبیه شده است. وقتی به قیمتی که برای یک جفت ارز ذکر شده است مثل ERU/USD نگاه می‌کنید، می‌بینید که بین قیمت خرید و فروش تفاوت وجود دارد این همان اسپرد یا spread پیشنهادی فروشی است.

اسپرد چیست و چه تاثیری بر سودآوری معاملات دارد؟

اسپرد می تواند معنی های مختلفی داشته باشد. به طور کلی، spread به تفاوت یا شکافی که بین دو قیمت، نرخ یا بازده وجود دارد، اشاره دارد.

در یکی از رایج‌ترین تعاریف، اسپرد شکاف بین قیمت پیشنهادی و تقاضای یک اوراق بهادار یا دارایی است، مانند سهام، اوراق قرضه یا کالا که این مورد به عنوان یک اسپرد پیشنهاد و تقاضا شناخته می شود.

اسپردها همچنین می توانند در بازارهای مالی بین دو یا چند اوراق قرضه، سهام یا قراردادهای مشتقه و غیره ایجاد شوند. سرمایه گذاران اوراق قرضه هنگام مقایسه اوراق بهادار با مدت زمان مشابه، به spread به بدترین (STW) نگاه می کنند.

اسپردها در بازار فارکس همچنین می توانند به تفاوت در یک موقعیت معاملاتی اشاره کنند مثل شکاف بین یک موقعیت کوتاه (یعنی فروش) در یک قرارداد آتی یا یک ارز و یک موقعیت خرید (یعنی خرید) در دیگری. این تعریف به طور رسمی به عنوان یک تجارت اسپرد شناخته می شود.

در پذیره نویسی، اسپرد (spread) می تواند به معنای تفاوت بین مبلغ پرداختی به صادرکننده اوراق بهادار و قیمتی که سرمایه گذار برای آن اوراق بهادار پرداخت می کند باشد، یعنی هزینه ای که پذیره نویس برای خرید یک انتشار می پردازد، در مقایسه با قیمتی که در آن اوراق بهادار پرداخت می شود. در واقع پذیره نویس آن را به عموم می فروشد.

در اعطای وام، spread می تواند به قیمتی که وام گیرنده بالاتر از بازده معیار برای دریافت وام می پردازد نیز اشاره داشته باشد. برای مثال، اگر نرخ بهره اصلی 3 درصد محاسبه شود و وام گیرنده با نرخ 5 درصد وام مسکن را قبول و دریافت کند، اسپرد 2 درصد حساب می شود. به معامله اسپرد، تجارت ارزش نسبی نیز گفته می شود.

معاملات اسپرد عبارت است از خرید یک اوراق بهادار و فروش اوراق بهادار مرتبط دیگر به عنوان یک واحد. به طور معمول معاملات spread با اختیار معامله یا قراردادهای آتی بازارهای مالی انجام می شوند. این معاملات برای ایجاد و انجام یک معامله خالص کلی با ارزش مثبتی به نام spread در نظر گرفته می شوند.

انواع اسپرد (spread) در فارکس

انواع اسپرد (spread) در فارکس

اسپردهای پیشنهادی خرید و فروش نیز در معاملات بازار فارکس برجسته هستند و بسته به عوامل مختلفی از جمله نقد شوندگی جفت ارز، شرایط بازار و سیاست های قیمت گذاری خود کارگزار می توانند متفاوت باشند.

برخی از کارگزاران اسپردهای ثابت را دریافت می کنند، در حالی که برخی دیگر اسپردهای متغیری را دریافت می کنند که می تواند بر اساس شرایط بازار نوسان داشته باشد. برای معامله گران مهم است که اسپردهایی را که قیمت گذاری می شود درک کنند، زیرا می توانند تأثیر قابل توجهی بر هزینه کلی معامله داشته باشند. انواع اسپرد (spread) شامل موارد زیر است:

اسپرد ثابت

در فارکس، اسپردهای ثابت به معنای هزینه های شفاف است. بدون در نظر گرفتن نقدینگی بین بانکی، زمان روز یا حجم معاملات، دقیقاً می دانید که برای هر بار معامله چه چیزی را پرداخت خواهید کرد.

این مورد تضمین می کند که کارگزاران نمی توانند اسپردها را به نفع خود دستکاری کنند.

اسپرد ثابت توجهی به شرایط بازارمالی ندارد و در هر زمان معین ثابت می ماند و تغییری نمی کند. به عبارت دیگر، چه بازار مانند حالات روحی کانیه نوسان داشته باشد یا مانند یک موش آرام باشد، بر گسترش تأثیری نمی‌گذارد.

همین طور می ماند. اسپردهای ثابت توسط کارگزاران یا بروکرهایی ارائه می شود که به عنوان بازار ساز یا به عبارتی مدل میز معاملات فعالیت دارند.

بروکر با استفاده از مدل میز معاملات، موقعیت های بزرگ تر را از ارائه دهنده های نقدینگی خود خریداری می کند و این موقعیت ها را در اندازه های کوچکتر به معامله گران ارائه می دهد یا آن را می فروشد. این بدان معنی است که کارگزار به عنوان طرف مقابل معاملات مشتریان خود عمل می کند.

داشتن یک میز معاملات، به کارگزار فارکس اجازه می دهد تا اسپرد ثابت ارائه دهد، زیرا آن ها قادر به کنترل قیمت هایی هستند که به مشتریان خود نشان می دهند.  اسپردهای ثابت نیازمند سرمایه کمتری هستند، بنابراین تجارت با اسپرد های ثابت جایگزین ارزان‌تری برای معامله‌گرانی است که پول زیادی برای شروع معامله ندارند.

معامله با اسپردهای ثابت باعث می شود هزینه های تراکنش قابل پیش بینی تر و کم هزینه تر باشد. از آن جایی که اسپردها هرگز تغییر نمی کنند، همیشه مطمئن هستید که هنگام باز کردن معامله چه چیزی می توانید بپردازید و اندازه آن را در نظر دارید.

اسپرد متغیر

یکی دیگر از انواع اسپرد (spread)، اسپرد متغیر است. همان طور که از نام آن معلوم است، اسپرد متغیر همیشه در حال تغییر است. اسپردهای متغیر، تفاوت بین قیمت ‌های پیشنهادی و درخواستی جفت ارز را نشان می دهد که مدام عوض می شوند. اسپردهای متغیر برخلاف ثابت توسط کارگزاران میز غیر معاملاتی ارائه می شود.

همان طور که از نام آن پیداست، اسپرد متغیر همیشه در حال تغییر است. با اسپرد های متغیر، تفاوت بین قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی جفت ارز دائماً در حال تغییر است.

اسپردهای متغیر برخلاف ثابت توسط کارگزاران میز غیر معاملاتی ارائه می شوند. کارگزاران میز غیر معاملاتی قیمت جفت ارز خود را از چندین ارائه دهنده نقدینگی دریافت و ثبت می کنند و این قیمت های به دست آمده را بدون دخالت کسی به معامله گر منتقل می کنند و خودشان محاسبه اسپرد را انجام نمی دهند.

معمولا، عوامل مختلفی برای تغییر قیمت اسپرد (spread) وجود دارد. اسپردها در طول زمان انتشار داده های اقتصادی و سایر دوره هایی که نقدینگی در بازار کاهش می یابد مانند تعطیلات افزایش می یابد و بالا می رود.

اسپردهای متغیر، قیمت‌های تکراری را حذف می‌کنند. این مورد به این دلیل است که تغییر در اسپرد متغیر باعث تغییرات قیمت به دلیل شرایط بازار فعلی می شود. اما فقط به این دلیل که دوباره نقل قول نمی شوید به این معنی نیست که لغزش را تجربه نخواهید کرد.

معاملات فارکس با اسپردهای متغیر همچنین قیمت‌گذاری شفاف‌تری را ارائه می‌کند، به‌ویژه وقتی در نظر داشته باشید که دسترسی به قیمت‌ها از چندین ارائه‌دهنده نقدینگی معمولاً به معنای قیمت‌گذاری بهتر به دلیل رقابت است.

تفاوت اسپرد (spread) و کمسیون در بروکر فارکس

تفاوت اسپرد (spread) و کمسیون در بروکر فارکس

پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی از جمله استراتژی معاملاتی، حجم معاملات و کارگزار بستگی دارد. بیایید نگاهی دقیق تر به مزایا و معایب هر مدل قیمت گذاری بیندازیم و بفهمیم محاسبه اسپرد چگونه است.

مزایای قیمت گذاری مبتنی بر اسپرد

 • هزینه های قابل پیش بینی: با یک اسپرد ثابت یا متغیر، معامله گران می توانند به راحتی هزینه های خود را قبل از ورود به معامله محاسبه کنند. این امر به معامله گران کمک می کند تا ریسک خود را مدیریت کرده و معاملات خود را بر اساس آن برنامه ریزی کنند.
 • بدون کارمزد پنهان: قیمت گذاری مبتنی بر اسپرد شفاف است و معامله گران دقیقا می دانند که برای هر معامله چه چیزی می پردازند. هیچ هزینه پنهان یا هزینه های غافلگیر کننده ای وجود ندارد.
 • مناسب برای معاملات کوچک: قیمت‌گذاری مبتنی بر اسپرد برای معاملات کوچک مناسب‌تر است، زیرا کمیسیونی که برای یک معامله کوچک دریافت می‌شود ممکن است بیشتر از اسپرد باشد.

معایب قیمت گذاری مبتنی بر اسپرد

 • هزینه های بالاتر: قیمت گذاری مبتنی بر اسپرد می تواند گران تر از قیمت گذاری مبتنی بر کمیسیون باشد، به خصوص برای معاملات بزرگتر. اسپرد می تواند در زمان نوسانات زیاد بازار افزایش یابد و منجر به هزینه های معاملاتی بالاتر شود.

مزایای قیمت گذاری بر اساس کمیسیون

 • هزینه های کمتر: قیمت گذاری بر اساس کمیسیون می تواند ارزان تر از قیمت گذاری مبتنی بر اسپرد باشد، به خصوص برای معاملات بزرگتر. کمیسیون پرداخت شده بدون در نظر گرفتن اندازه تجارت ثابت باقی می ماند.
 • اسپردهای محدود تر: در یک مدل مبتنی بر کمیسیون، کارگزاران ممکن است اسپردهای محدودتری ارائه دهند زیرا برای کسب سود به اسپرد (spread) متکی نیستند.
 • مناسب برای معاملات بزرگ: قیمت گذاری مبتنی بر کمیسیون برای معاملات بزرگ مناسب تر است زیرا کمیسیون دریافتی بدون توجه به اندازه معامله ثابت باقی می ماند.

معایب قیمت گذاری بر اساس کمیسیون

 • هزینه های پنهان: قیمت گذاری بر اساس کمیسیون ممکن است هزینه های پنهانی داشته باشد، مانند هزینه های ماهانه، هزینه های عدم فعالیت، یا هزینه های برداشت.
 • هزینه های ناسازگار: کمیسیون اخذ شده ممکن است ثابت نباشد و بسته به کارگزار و حجم معاملات متفاوت باشد.

در نتیجه، هر دو مدل قیمت‌گذاری بر مبنای spread فارکس و کمیسیون مزایا و معایب خود را دارند. مدل قیمت گذاری که برای شما بهترین است به استراتژی معاملاتی، حجم معاملات و کارگزار شما بستگی دارد. اگر معامله گر تازه کار هستید و هزینه های قابل پیش بینی و معمولی را ترجیح می دهید، قیمت گذاری مبتنی بر اسپرد برای شما مناسب تر است.

از طرف دیگر، اگر یک معامله گر با تجربه هستید و هزینه های کمتر را ترجیح می دهید، قیمت گذاری بر اساس کمیسیون ممکن است گزینه بهتری برای شما باشد چون به بازار مسلط تر هستید.

قبل از انتخاب مدل قیمت گذاری، تحقیق و مقایسه کارمزدهای دریافت شده توسط کارگزاران مختلف مهم است.

توجه به تمایز بین کمیسیون و spread مهم است. در حالی که کمیسیون کارمزدی است که توسط کارگزاران دریافت می شود، اسپردها تفاوت بین قیمت خرید و فروش جفت ارز است. برخی از کارگزاران معاملات بدون کمیسیون را ارائه می دهند اما با افزایش اسپردها جبران می کنند.

بهترین بروکر فارکس از نظر اسپرد پایین و رقابتی

بهترین بروکر فارکس از نظر اسپرد پایین و رقابتی

انتخاب بروکر با اسپرد کم آسان است، هزینه های معاملات فارکس همچنان کاهش می یابد زیرا که کارگزاران فارکس برای به دست آوردن شما به عنوان مشتری رقابت می کنند. بسیاری از کارگزاران فارکس اکنون حساب های معاملاتی با اسپرد صفر را به عنوان یک فریب اضافی ارائه می دهند.

شما باید توجه داشته باشید برخی از پیشنهادات اکانت صفر اسپرد (spread) ممکن است فقط ترفندهای بازاریابی باشند. همیشه قبل از تصمیم گیری در مورد یک کارگزار، اطلاعات داده شده را دقیق را بخوانید و بررسی های فارکس بروکر را چک کنید.

در این جا بهترین حساب‌های اسپرد صفر، از جمله کارگزارانی که اسپردهای نزدیک به صفر را ارائه می‌دهند، برای سال 2024 بر اساس 113 متغیر موجود است.

 • Tickmill  به طور کلی بهترین برای هزینه های کم است
 • CMC Markets  بهترین پلت فرم تجارت وب، قیمت گذاری ثابت
 • کارگزاران تعاملی، بهترین برای حرفه ای ها و قیمت عالی
 • ای پلنت بروکرز اسپردهای عالی برای معامله گران با قیمت رقابتی دارد
 • IC Markets  عالی برای متاتریدر، اسپردهای متوسط کم
 • FP Markets  مجموعه کامل متاتریدر، قیمت رقابتی
 • IG  آموزش عالی، قیمت‌گذاری تاجر فعال عالی

معامله با یک حساب اسپرد (spread) صفر، ورود و خروج از معامله را بدون نگرانی در مورد هزینه های معاملاتی آسان می کند و پیپ سودی که می دهد مناسب است (به شرطی که کمیسیون یا کارمزد اضافی وجود نداشته باشد). توجه کنید که حتی اگر به جای اسپرد، کارمزد وجود داشته باشد، زمانی که می‌دانید هنگام محاسبه هزینه‌های معاملاتی اسپردی وجود ندارد، حسابداری آسان‌تر می‌شود، زیرا معمولاً در اکثر گزارش ‌های حساب کارگزاری، کمیسیون در یک ستون جداگانه نشان داده می‌شود.

عوامل موثر بر اسپرد جفت ارز

اولین موردی که بر میزان اسپرد جفت ارزها در فارکس تاثیر گذار است،نقدینگی جفت ارز است.

هر چقدر یک جفت ارز نقد شونده تر باشد (یعنی حجم معاملات آن بیشتر باشد)، اسپرد آن کمتر خواهد بود. جفت ارزهای اصلی مانند EUR/USD به دلیل حجم معاملات بالا، معمولا اسپرد کمتری نسبت به جفت ارزهای فرعی یا اگزوتیک دارند. نوسانات بازار نیز نقش مهمی در تعیین اسپرد دارد. در زمان انتشار اخبار مهم اقتصادی یا سیاسی، نوسانات بازار افزایش می‌یابد و در نتیجه، اسپرد نیز بیشتر می‌شود. این به دلیل افزایش ریسک برای بروکرهای فارکس و تأمین‌کنندگان نقدینگی است.

در طول ساعات معاملاتی اصلی که بازارها فعال‌ تر هستند، اسپرد معمولا کمتر است. چرا که در این زمان ها خحم معاملات بیشتر است. در ساعات کم‌ فعالیت یا آخر شب ها، به دلیل کاهش نقدینگی، اسپرد افزایش می‌ یابد. بنابراین، زمان انجام معاملات می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر هزینه‌ های معاملاتی شما داشته باشد.

مورد بعدی تاثیر گذار بر میزان اسپرد جفت ارزهای فارکس، سیاست های بروکر فارکسی است که شما انتخاب می کنید.

هر بروکر فارکس، سیاست‌ های خاص خود را در مورد اسپرد دارد. برخی بروکرهای فارکس اسپرد ثابت ارائه می‌دهند، در حالی که برخی دیگر اسپرد متغیر دارند. همچنین، نوع حساب معاملاتی شما (استاندارد، ECN، و غیره) نیز می‌تواند بر اسپرد تأثیر بگذارد.

درک این عوامل و تأثیر آن‌ها بر اسپرد به شما کمک می‌کند تا استراتژی معاملاتی خود را بهبود بخشید. برای مثال، می‌ توانید جفت ارزهایی با نقدینگی بالا را انتخاب کنید، در ساعات معاملاتی اصلی معامله کنید و از بروکر فارکس با اسپرد رقابتی استفاده کنید.

علاوه بر این، می‌توانید از ابزارهای تحلیلی برای پیش‌بینی نوسانات بازار استفاده کنید و در زمان‌های مناسب وارد یا خارج از معاملات شوید. با مدیریت دقیق اسپرد، می‌توانید هزینه‌های معاملاتی خود را کاهش دهید و سودآوری خود را افزایش دهید.

جمع بندی

در امور مالی، اسپرد به تفاوت یا شکاف بین دو قیمت، نرخ یا بازده اشاره دارد. یکی از کاربردهای رایج spread ، پر کردن شکاف بین قیمت پیشنهادی (از خریداران) و قیمت‌های درخواستی (از فروشنده) یک اوراق بهادار یا دارایی است. اسپرد همچنین می تواند به تفاوت در یک موقعیت معاملاتی اشاره کند، مانند شکاف بین یک موقعیت کوتاه (فروش) در یک قرارداد آتی یا ارز و یک موقعیت خرید (خرید) در دیگری، که به عنوان معامله اسپرد شناخته می شود.

اسپردها همچنین می‌توانند به تفاوت در مبلغ پرداختی به صادرکننده اوراق بهادار و قیمتی که سرمایه‌گذار برای آن اوراق بهادار در پذیره ‌نویسی پرداخت می‌کند، یا قیمتی که وام گیرنده بالاتر از بازده معیار برای دریافت وام در وام می‌پردازد، اشاره داشته باشد.

انواع مختلفی از اسپرد (spread) وجود دارد، از جمله اسپرد بازده، اسپرد با اختیار، و اسپرد ثابت و متغیر که در زمینه های مختلف در امور مالی استفاده می شود.

تحلیل بازار فارکس چیست؟ + معرفی انواع تحلیل فارکس

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *