آموزش فارکس

چگونه یک بروکر فارکس را بررسی کنیم؟

0
Please log in or register to do it.

برای ارزیابی و بررسی اعتبار یک بروکر فارکس باید شهرت بروکر، میزان استفاده معامله گران از بروکر، خدمت رسانی بروکر به ایرانیان و غیره را در نظر بگیرید. همچنین شما باید به دنبال وب سایت های معتبر، پلتفرم های مالی معتبر نیز باشید. انتخاب یک بروکر فارکس خوب اولین و شاید مهم ترین مرحله برای آغاز تجارت شما و ورود شما به بازار سهام و بازار فارکس است. یک بروکر کارآمد و قابل اعتماد با ویژگی های مناسب می تواند به ساده تر و لذت بخش تر شدن فعالیت های معاملاتی فارکس شما کمک کند، در حالی که انتخاب کارگزار اشتباه می تواند یک فاجعه باشد.

برخی از کارگزاران یا بروکر ها هزینه ها و معایب پنهان زیادی دارند که ممکن است تا زمانی که معامله با آن ها را شروع نکرده اید، آشکار نشوند. برخی دیگر از بروکر ها ممکن است کارگزاران کاملاً خوبی باشند اما برای معامله گران با تجربه تر به دلیل مواردی مانند محدودیت سپرده بالا یا کمبود منابع آموزشی مناسب نباشند.

اهمیت انتخاب یک بروکر فارکس معتبر

به طور کلی بروکر فارکس مناسب می تواند به شما در صرفه جویی در پول، تصمیم گیری آگاهانه در معاملات و اجرای کارآمدتر معاملات کمک کند. این مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید و کارگزاری را انتخاب کنید که نیازها و ترجیحات شما را برآورده کند. هنگام شروع یک معامله و سرمایه گذاری حرفه ای یکی از حیاتی ترین تصمیماتی که می گیرید، انتخاب کارگزاری مناسب برای معامله است.

بروکر فارکسی  که انتخاب می کنید می تواند به طور قابل توجهی بر موفقیت، رشد و رضایت کلی شما در معامله تأثیر بگذارد. یک کارگزار فارکس به عنوان واسطه بین معامله گر و بازار فارکس عمل می کند و بستر، ابزار و خدمات لازم را برای انجام معاملات فراهم می کند پس انتخاب بروکر مناسب بسیار مهم است.

اهمیت انتخاب بروکر فارکس معتبر

برای بررسی یک بروکر فارکس چه نکاتی را باید بررسی کنیم؟

بازار فارکس بزرگ ‌ترین بازارمالی در جهان است، بنابراین شما یک بروکر فارکس مطمئن می خواهید که بتوانید به آن اعتماد کنید. در این جا 6 فاکتور برای انتخاب بروکر ارز خارجی وجود دارد که آن ها را برایتان بازگو می کنیم.

 • انطباق با مقررات

اولین و مهمترین نکته ای که در هنگام انتخاب بروکر باید در نظر گرفت این است که بروکر به قانون پایبند هست یا خیر و برای تراکنش ها در بروکر فارکس قوانینی وجود دارد یا نه و اگر اتفاقی برای معامله شما پیش بیاید قانون بروکر چه می گوید.

 • مقدار اهرم یا لوریج

سطوح اهرم در دسترس شما نیز عامل مهمی در تصمیم گیری شما است، اهرم یکی از ویژگی های ابزارهای معاملاتی است. شما هنگام باز کردن یک معامله فارکس، درصدی از ارزش آن را که به عنوان مارجین شناخته می‌شود پایین می‌آورید و کارگزار شما بقیه آن پول را در معامله برای شما قرار می‌دهد.

همچنین اهرم به این معنی است که هزینه اولیه شما برای باز کردن معامله تنها کسری از اندازه واقعی موقعیت است، اما سود و زیان هر دو بر اساس ارزش کامل معامله محاسبه می‌شود. این بدان معناست که هم سود و هم زیان می تواند به میزان قابل توجهی بیشتر از میزان حاشیه پول شما باشد. قرار گرفتن همه پول شما در برابر مارجین به عنوان نسبت اهرمی شناخته می شود.

هنگام تحقیق در مورد بروکر فارکس، ممکن است با نسبت های اهرمی بسیار بالایی مواجه شوید اما توجه داشته باشید، استفاده از اهرم بیش از حد شما را در معرض خطر زیان های هنگفت قرار می دهد که می تواند استراتژی معاملاتی شما را فلج کند.

 • نرخ اسپرد و کمیسیون

در باز کردن یک معامله شما یا نرخ کمیسیون می پردازید یا اسپرد معامله را پرداخت می کنید. این مورد بستگی به بروکر فارکس شما دارد. اسپرد تفاوت بین قیمت خرید و فروش هنگام باز کردن یک معامله فارکس است. در بیشتر موارد، به طور معمول، اسپرد بروکر در بالای اسپرد بازار به عنوان کارمزد معامله از معامله گر دریافت می شود.

مقادیر اسپرد تا حد زیادی توسط شرایط اقتصادی بازار تعیین می شود. هر چه یک بازار نوسانات بیشتری داشته باشد، برای مدیریت نوسانات، اسپرد گسترده تر می شود.

 • واریز ها و برداشت ها

برای بسیاری از کارگزاران فارکس، هزینه های اضافی در معاملات وجود دارد. قبل از اینکه بخواهید با آن ها تجارت کنید، مهم است که بدانید بروکر فارکس هزینه اضافی دارد یا خیر و هزینه برداشت پول شما برای شما چقدر کارمزد دارد.

 • پلتفرم های معاملاتی

بروکر های فارکس از نوعی پلتفرم استفاده می کند (ابزاری که برای انجام معامله واقعی فارکس خود از آن استفاده خواهید کرد)، اما همه پلتفرم‌ها یکسان ایجاد نمی‌شوند و همه کارگزاران تنوع پلتفرم‌های معملاتی یکسانی برای انتخاب ندارند. پس باید بدانید کدام پلتفرم ها در بروکر مدنظرتان وجود دارند.

 • ساعات معامله

دنیای فارکس هرگز نمی خوابد. این بازار بزرگترین و نقدشونده ترین بازار روی کره زمین است که افراد، شرکت ها و بانک ها هر روز تراکنش های فارکس را به ارزش تریلیون ها دلار را انجام می دهند. مراکز اصلی فارکس لندن، نیویورک، توکیو و سیدنی هستند، اما در این مناطق، هزاران ارز مختلف از کشورهایی با مناطق زمانی کاملاً متفاوت با یکدیگر تغییر می‌کنند. همه این ها فارکس را به یک بازار بین المللی و 24 ساعته تبدیل می کند. به همین دلیل، انتخاب یک بروکر فارکس که بتواند تا حد امکان ساعات معاملاتی بیشتری را به شما ارائه دهد، حیاتی است.

بررسی رگولاتوری یک بروکر

کارگزاران یا بروکر ها ابتدا باید در سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) ثبت نام می کنند. کارگزاران در ارائه خدمات به مشتریان خود از یک استاندارد رفتار مبتنی بر «قاعده مناسب بودن» برخوردارند، که مستلزم وجود دلایل معقول برای توصیه یک محصول یا سرمایه گذاری خاص است. بخش دوم این قانون که معمولاً به عنوان شناسایی مشتری یا KYC نامیده می شود، به مراحلی می پردازد که یک کارگزار یا بروکر باید برای شناسایی مشتری و اهداف پس انداز خود استفاده کند که به آن ها کمک می کند تا زمینه های معقول را برای این توصیه ایجاد کنند.

مهمترین موارد در بررسی بروکر فارکس

این استاندارد رفتار به طور قابل توجهی با استاندارد اعمال شده برای مشاوران مالی که در کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) به عنوان مشاوران سرمایه گذاری ثبت شده (RIA) ثبت شده اند، متفاوت است. بر اساس قانون سرمایه گذاری در سال 1940، RIAها دارای استانداردهای امانت داری سخت گیرانه و قوانین سخت گیرانه ای هستند تا همیشه به نفع و سود مشتری عمل کنند و در عین حال هزینه های خود را به طور کامل افشا کنند.

کارگزار یا بروکر فارکس باید تلاش معقولی برای به دست آوردن اطلاعات در مورد وضعیت مالی مشتری، وضعیت مالیاتی، اهداف سرمایه گذاری و سایر اطلاعات مورد استفاده در ارائه، یک توصیه انجام دهد. 

نحوه واریز و برداشت یک بروکر فارکس چگونه بررسی شود؟

از طریق اپلیکیشن و وبسایت هایی مثل ترندو، پی پال، visacard و غیره می توانید از تمامی روش های پرداخت به سرعت و بدون کارمزد، واریز و برداشت کنید. معمولا حداقل واریز و برداشت 10 دلار است. هنگام استفاده از روش پرداخت ارز رمزنگاری شده، مسئولیت واریز و برداشت بر عهده کاربر است و شرکت ها هیچ گونه مسئولیتی قبول نخواهند کرد. بنابراین به کاربران توصیه می می شود در هنگام واریز و برداشت به آدرس کیف پول خود توجه کنید.

برای رعایت قوانین مبارزه با پولشویی، بروکر حق نظارت بر سپرده ها و برداشت های همه کاربران را دارد. شرکت می تواند در صورت مشاهده هرگونه سوء استفاده از سیاست های سپرده و برداشت، موضوع را بررسی و طبق قوانین مبارزه با پولشویی بازار مالی اقدام کند. در فرآیند واریز و برداشت از درگاه حساب های بانکی، طبق قوانین مبارزه با پولشویی، کارت و حساب بانکی باید یکسان و به نام صاحب حساب (حساب احراز هویت شده) باشد.

برداشت از حساب مستلزم احراز هویت است. بنابراین کلیه اطلاعات از جمله کارت و حساب بانکی باید به طور کامل با مدارک تأیید هویت کاربر هنگام برداشت مطابقت داشته باشد.

از آنجایی که کشور ایران در لیست تحریم های بین المللی قرار دارد، معامله گران ایرانی، برای انجام امورات مالی خود، باید بررسی کنند تا بروکر مدنظرشان از چه روش هایی می تواند این امر را تسهیل ببخشد. یکسری از بروکرها، خدمات واریز و برداشت از طریق درگاه های ارز دیجیتال و کیف پول و یا درگاه واریز و برداشت ریالی برای مشتریان خود در نظر می گیرند.

پشتیبانی بروکر فارکس چگونه بررسی شود؟

پشتیبانی بروکر طیف وسیعی از وظایف را انجام می دهد، از مدیریت تماس های دریافتی و خدمات مشتری گرفته تا وارد کردن درخواست های وام در CRM و تهیه اسناد رسمی وام برای امضای نهایی، در کل وظایف نیرو پشتیبانی کارگزار می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نگهداری حساب های مشتری و اسناد پرونده
 • تهیه و تصحیح اسناد
 • انجام تحقیقات بازار مربوطه طبق دستور کارگزاران
 • تولید مواد بازاریابی و برقراری ارتباط با بخش های داخلی برای ایجاد محتوا
 • پردازش وام و حصول اطمینان از تطابق وام دهندگان با خط مشی های شرکت و وام دهنده

در واقع پشتیبانی کارگزار یا بروکر فردی یا شرکتی است که به عنوان واسطه بین سرمایه گذار و بازارمالی عمل می کند. یک بروکر می تواند نقش شرکت را داشته باشد که به عنوان نماینده مشتری عمل می کند و برای خدماتی که ارائه می دهد از مشتری کمیسیون و هزینه می گیرد.

اسپرد و کمیسیون یک بروکر چگونه بررسی شود؟

Spread  تفاوت بین قیمت خرید و فروش است که یک ابزار اساسی نقل شده است. اسپردها در حساب‌های استاندارد از 1 پیپ تا 100 پیپ متغیر است، در حالی که در حساب‌های مستقیم می‌تواند به 0.0 هم برسد. اکانت های مستقیم همچنین 7 دلار آمریکا به ازای هر لات استاندارد در هر نوبت دریافت می کنند. این به این معنی است که ورود به یک معامله با حجم یک لات 3.50 دلار و بسته شدن معامله 3.5 دلار دیگر هزینه دارد.

امروزه هزاران بروکر فارکس در بازار موجود است و هر کدام قوانین و مزایا متفاوتی دارند. با توجه به کارمزد معاملات، اکثر کارگزاران شما را وادار می کنند بین اسپرد و کمیسیون یک مورد را انتخاب کنید. اگر فقط اسپرد را انتخاب کنید، نیازی به پرداخت کمیسیون نخواهید داشت، اما اسپردها معمولاً بالاتر از کمیسیون ها هستند. از طرف دیگر، اگر کمیسیون را انتخاب کنید، باید برای هر معامله یک کمیسیون ثابت بپردازید.

بررسی اسپرد و کمیسیون یک بروکر

برخی از معامله گران ممکن است این سوال را داشته باشند که کدام یک بین اسپرد و کمیسیون ترجیح داده می شود. به بیان ساده، اسپرد می تواند برای معامله گرانی که خواهان هیچ محدودیتی در اندازه موقعیت خود نیستند خوب باشد، در حالی که کمیسیون برای اسکالپرهایی که دوست دارند معاملات کوچک باز کنند، بهتر است.

بررسی پلتفرم معاملاتی

برای انجام معاملات در بروکر فارکس ما نیاز به پلتفرم معاملاتی داریم. پلتفرم معاملاتی یک سیستم نرم افزاری است که برای معامله اوراق بهادار و جفت ارزها و غیره استفاده می شود. پلتفرم معملاتی به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا موقعیت های بازار را به صورت آنلاین از طریق یک واسطه مالی مانند یک بروکر آنلاین باز کنند، ببندند و مدیریت کنند.

پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین بیشتر توسط بروکرها به صورت رایگان یا با تخفیفی جزیی در ازای حفظ حساب سرمایه‌گذاری شده فرد معامله گر و یا انجام تعداد مشخصی معاملات در چند ماه ارائه می‌شوند. بهترین پلتفرم های معاملاتی می توانند ترکیبی از ویژگی های قوی و کارمزدهای پایین باشند.

پلتفرم‌های معاملاتی دارای ویژگی‌های دیگری هستند که به سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری معاملات و سرمایه‌گذاری کمک می‌کنند. این ویژگی‌ها می‌تواند شامل نمودارهای تعاملی یا ابزارهای نموداری، جریان‌های خبری اخبار و غیره باشند. پلتفرم‌ها همچنین ممکن است برای بازارهای خاص، مانند سهام، ارزها، گزینه‌ها یا بازارهای آتی طراحی شوند.

جمع بندی

در چشم انداز پیچیده بازارهای مالی، انتخاب بروکر فارکس مناسب برای سرمایه گذاران بسیار مهم است. یک کارگزار خرید و فروش دارایی های مالی را با استفاده از نقش میانجی برای معامله گران و بازار آسان تر می کند.

محبوب ترین پلتفرم برای بسیاری از فعالان بازار ارز خارجی (فارکس)، متاتریدر است که یک پلتفرم معاملاتی است که با کارگزاران مختلف ارتباط برقرار می کند. زبان برنامه نویسی MQL آن به یک ابزار محبوب برای کسانی تبدیل شده است که به دنبال خودکار کردن معاملات خود در ارزها هستند.

در این مقاله راجب نکات انتخاب بروکر فارکس صحبت شد و موارد مهم معیاری انتخاب گفته شد، در دیگر مقالات ما بهرین بروکر ها نیز به شما معرفی شده است.

معرفی بروکرهای کلاهبردار فارکس در ایران در سال های اخیر
جفت ارز ها و کراس ها در بازار فارکس چیست؟

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *